Mama daje radę – cukrzyca dziecka

Autor: Sandra Haus

Zaczynamy nowy cykl rozmów z mamami mierzącymi się z różnego rodzaju trudnościami – „Mama daje radę”. Chcemy Wam pokazać, jak silne potrafią być mamy, jak przezwyciężają problemy i jak wychodzą zwycięsko z trudności. Mamy nadzieję, że będzie to dla Was inspiracja i nadzieja w trudnych momentach.

Dzisiaj przekazujemy Wam pierwszy wywiad z tego cyklu. Prezes Fundacji, Sandra Haus, rozmawia z Moniką, mamą 6-letniego Wojtka, który dwa lata temu zachorował na cukrzycę typu I.

Czym jest dwójka empatyczna?

Autor: Andżelika Kulisiewicz

Chcesz doświadczać empatii w swoim życiu? Potrzeba Ci bezpiecznej i wartościowej rozmowy? Chcesz porozmawiać o swoich uczuciach i potrzebach? Dołącz do dwójki empatycznej!

Empatia dla siebie – czym jest?

Autor: Andżelika Kulisiewicz

Jeżeli jesteś w trakcie kryzysu psychicznego, to pewnie trudno Ci wziąć głęboki oddech i działać. Jak tu skupić się na łagodnym oddechu czy empatii dla siebie? Podpowiadamy!

Bezpłatny webinar dla mam powracających do pracy

Autor: Fundacja Mama na Huśtawce

Jesteś mamą, która planuje powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Spotkania z Mamą na Huśtawce

Autor: Mama na Huśtawce

Warsztaty z psychologiem dla mam

Jak wybrać właściwego terapeutę?

Autor: Zuzanna Uszlińska

Czym kierować się przy wyborze psychologa? Czy każdy psycholog jest psychoterapeutą? Czym różnią się metody pracy terapeutów?

Komunikacja prenatalna matki z dzieckiem

Autor: Wiktoria Miszczyk

Na czym polega komunikacja matki z dzieckiem w okresie prenatalnym? Są to wszelkie aktywności matki, które są przejawem uznania odrębności i obecności dziecka oraz pomagają w procesie nawiązywania z nim więzi.

Czy Twój partner ma depresję poporodową?

Autor: Zuzanna Uszlińska

Temat depresji poporodowej najczęściej kojarzony jest ze świeżo upieczonymi mamami, które stają przed szeregiem nowych wyzwań i obowiązków. Zjawisko depresji poporodowej jest dość powszechne i może dotykać nawet 22% kobiet po porodzie. Dużo rzadziej mówi się jednak o tym rodzaju depresji w kontekście mężczyzn, a jak się okazuje – może ona spotkać także każdego nowego tatę. Szacuje się, że depresja poporodowa może dotykać aż 17% ojców. To zupełnie normalne, aby odczuwać różne emocje związane z tak ważnym wydarzeniem w życiu, jak przyjście na świat dziecka.

High Need Baby – niezwykłe dzieci o niezwykłych potrzebach

Autor: Wiktoria Miszczyk

Są takie dzieci, które potrzebują od swoich rodziców więcej ciepła, bliskości czy tulenia. Po angielsku nazywa się je właśnie „High Need Baby”, czyli dzieci o większych potrzebach. Poprzez swoje zachowania mówią o swoich wyjątkowych pragnieniach. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie cechy ma wyjątkowo wymagające dziecko, jakie są objawy jego wrażliwości oraz jak z nim postępować.

Powrót do pracy młodej mamy – jak możemy Ci pomóc?

Autor: Zuzanna Uszlińska

Twoje dziecko kończy wkrótce rok. Poza podziwianiem postępów ruchowych i pierwszych słów wisi nad Tobą widmo powrotu do pracy. Możesz czuć ekscytację (wreszcie spotkasz ludzi którzy mówią pełnymi zdaniami i potrafią jeść widelcem!) ale też strach (Jak zareaguje Twoje dziecko? Rodzina? Ty?).
W naszym artykule znajdziesz zarówno porady z zakresu psychologii, jak i prawa pracy.

Jak wychować szczęśliwe dziecko – cz. 4 Rodzicielstwo przez zabawę

Autor: Wiktoria Miszczyk

Nie lubisz się bawić ze swoim dzieckiem?
Masz prawo nie lubić każdej możliwej zabawy. Masz prawo spędzać czas z dzieckiem tak, żebyś również Ty była zadowolona!
W nowym artykule opowiadamy o korzyściach z aktywnej i radosnej zabawy. Podpowiadamy też, jak się bawić relaksując!

Jak wychować szczęśliwe dziecko – cz. 3 Rodzicielstwo bliskości

Autor: Wiktoria Miszczyk

Kolejną koncepcją z zakresu metod wychowawczych, która zostanie Wam przedstawiona jest koncepcja rodzicielstwa bliskości. To termin znany od dawna, ale dla każdego może on oznaczać coś innego. Dla jednych jest to bliskość cielesna i troskliwość, dla innych coś trochę szerszego, np. bycie otwartym na potrzeby i emocje dzieci. Czym tak naprawdę jest rodzicielstwo bliskości i czy można sprowadzić je do kilku sztywnych zasad?

Jak wychować szczęśliwe dziecko – cz. 2 “Self-reg czyli czym jest samoregulacja”

Autor: Klaudia Zielaskiewicz

Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę zapytanie „jak radzić sobie…” na pierwszym miejscu pojawia się odpowiedź „ze stresem”. Człowiek, który odczuwa go cały czas, gwałtownie reaguje nawet na bodźce obiektywnie neutralne. Stuart Shanker, twórca metody samoregulacji, opracował wskazówki, które mają pomóc nam zlokalizować w otoczeniu stresory i uczy, jak sobie z nimi poradzić.

Jak wychować szczęśliwe dziecko – cz. 1, Porozumienie bez przemocy

Autor: Wiktoria Miszczyk

Pośród wielu rad i opinii na temat wychowania dzieci istnieją na szczęście uniwersalne drogowskazy. Nowoczesne metody wychowawcze, sposoby samoregulacji – wszystko to, co nawiguje nas przez proces wychowania dziecka i podpowiada co robić w kryzysowych sytuacjach.
Artykuł o Porozumieniu bez przemocy (NVC) otwiera nasz cykl o metodach wychowawczych

Pomoc dla Ukrainy – jak robić to mądrze? Samodbanie w kontekście dbania o innych.

Autor: Gabriela Urban

Zaangażowanie Polaków w pomoc Ukrainie jest imponujące. Poczucie zjednoczenia, duma i empatia sprawiają, że chcemy dać z siebie wszystko. A czasem jeszcze więcej.

Jak nie spalić się w chęci pomagania?

Jak ujarzmić niepokój

Autor: Alicja Pękacka

Wystarczy włączyć telewizor, otworzyć przeglądarkę internetową, czy porozmawiać ze znajomym, by poczuć lęk. Prześladują nas przerażające obrazy i niepokojące informacje.
Jeśli zdarza Ci się czuć obezwładniający lek, stres, strach – razem spróbujemy sobie z nim poradzić.

Przywiązanie w dzieciństwie a późniejsze relacje

Autor: Agnieszka Brzozowska

Czym są style przywiązania? W jaki sposób się kształtują? Czym się charakteryzują i jak wpływają na dorosłe życie i nasze związki?

Wysoko Wrażliwa Mama – kim jest WWO, WWD i jak nie zwariować z przestymulowania?

Autor: Sandra Haus-Jędrzejczak

Kim jest WWO? Rozwinięcie tego skrótu oznacza Wysoko Wrażliwą Osobę, ale co się z tym wiąże? Jeśli ostatnio w jakimkolwiek momencie spędzonym z dzieckiem miałaś ochotę założyć słuchawki wygłuszające i uciec na księżyc (i zastanawiasz się, czy to normalne) – przeczytaj wywiad z naszym psychologiem, Dagmarą Rzeszutko, żeby sprawdzić czy jesteś WWO. A jeśli jesteś, lub jest nią ktoś z Twoich bliskich – zobacz, jak tą wrażliwością się zaopiekować.

Niepłodność i trudne emocje

Autor: Wiktoria Miszczyk

Według WHO niepłodność to niezdolność do zajścia w ciążę czy spłodzenia dziecka. Niepłodność można stwierdzić dopiero po upływie jednego roku niezabezpieczonego i regularnego współżycia, nastawionego na poczęcie, do którego jednak nie dochodzi. Choroba taka jak niepłodność jest stanem chorobowym w znaczeniu medycznym, ale też pewnego rodzaju stanem społecznym i z tego powodu niesie dla osób… Czytaj dalej Niepłodność i trudne emocje

Test na depresję – Test Becka

Autor: Fundacja Mama na Huśtawce

Szacuje się, że depresji poporodowej doświadcza 10-20% mam. Sprawdź czy jesteś jedną z nich. Pamiętaj, że nie jesteś sama – jesteśmy tu dla Ciebie! Wybierz najbardziej trafne określenia i notuj punkty w skali 0-3. A.0 – nie jestem smutny ani przygnębiony.1 – odczuwam często smutek i przygnębienie.2 – przeżywam stale smutek, przygnębienie i nie mogę… Czytaj dalej Test na depresję – Test Becka


Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Fundację Mama na Huśtawce, ul. Aniołowska 4, 95-100 Zgierz w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Państwa sprawy.

Adres Fundacji

ul. Aniołowska 4
95-100 Zgierz

Dane Fundacji Mama na Huśtawce

Numer rachunku bankowego Santander
Bank Polska S.A.
97 1090 2705 0000 0001 4823 9519
KRS 0000905896
NIP 7322203586