Empatia dla siebie – czym jest?

Autor: Andżelika Kulisiewicz

Jeżeli jesteś w trakcie kryzysu psychicznego, to pewnie trudno Ci wziąć głęboki oddech i działać. Jak tu skupić się na łagodnym oddechu czy empatii dla siebie? Podpowiadamy!


Empatia dla siebie


Czym jest w zwykłej codzienności? I jak być empatycznym dla siebie? Wyobraź sobie, że jesteś z bliską osobą i słuchasz opowieści o problemach. Co mówisz? Pewnie z łagodnością do jej uczuć i potrzeb starasz się pomóc. A gdyby spróbować mówić tak do siebie?
Traktować siebie jak najlepszą przyjaciółkę, dla której chce się jak najlepiej. Czy jest to łatwe? Pewnie nie zawsze, ale warto spróbować.


Co mówić do siebie?


Różne myśli krążą po naszych głowach i nie wszystkie są one wspierające. Zamień je na takie, które pomogą Ci być blisko siebie; na takie, które przybliżą Cię do Twoich celów i pragnień. Taką myślą, która pomaga, jest myśl: “Jestem bezpieczna przy sobie” albo myśl:
“Cokolwiek robię, robię najlepiej jak potrafię”.


Co czujesz?

Zastanów się nad tym co czujesz w ciągu dnia. Bądź ze sobą w kontakcie i z emocji wyciągnij informację o tym co obecnie jest dla Ciebie ważne. Zastanów się co czujesz i mów o tym. Mówienie o tym również pomaga. Sprawdź z jaką intensywnością przychodzą do
Ciebie różne uczucia. Czy jakieś uczucie płynnie przechodzi w inne? A może pod jednym uczuciem kryje się więcej? Jakie Twoje potrzeby są niezaspokojone? Zastanów się.


Czego potrzebujesz?


Bardzo często mówiąc “potrzebuję” wcale nie mówimy o potrzebach. Mówimy o pomysłach na zaspokojenie tych potrzeb. Prawdziwe psychologiczne potrzeby są w nas głębiej. Czy umiesz je dostrzec, nazwać? Czego tak naprawdę potrzebujesz? Spokoju, odpoczynku,
bezpieczeństwa? Jeżeli nie wiesz jak nazywają się nasze potrzeby, zerknij na listę potrzeb. Może wśród nich odnajdziesz tę, która obecnie woła o uwagę.


Lista potrzeb

Powietrza Zaufania Zrozumienia
Schronienia Zabawy Otuchy
Ruchu Humoru Współpracy
Odpoczynku Łatwości

Wzajemności
Autentyczności Komfortu Piękna
Kreatywności Nadziei Porządku
Szacunku Wolności Spójności

Prywatności Wsparcia Równych szans
Spójności Uwagi Prywatności
Rozwoju Bycia widzianym Sensu


Co jeszcze możesz zrobić dla siebie?


Jeżeli już wiesz jakie Twoje potrzeby są niezaspokojone to spójrz na nie łagodnym okiem i spróbuj znaleźć pomysły na zaspokojenie ich. Pomysłów może być naprawdę wiele. Co możesz zrobić? Pójść z przyjaciółką na kawę i wygadać się, wypić ciepłą herbatę w
spokoju, otulić się kocem i płakać, zwrócić swoją uwagę na samą siebie, oddychać głęboko.


A może dwójka empatyczna?


Dwójka empatyczna to spotkanie dwóch osób, które chcą sobie dawać nawzajem empatię.
Rozmowa toczy się o tym co najbardziej żywe w życiu tych dwóch osób.

Jak to może wyglądać? Dwie osoby umawiają się na spotkanie i ustalają między sobą czas spotkania.
To może być spotkanie online jak i stacjonarne, np. w parku. Każda z osób może się wypowiedzieć, opowiedzieć co u niej słychać, co chce wnieść na rozmowę, co jest najbardziej żywe w tym momencie. Gdy jedna osoba mówi, to druga słucha.
Osoba słuchająca wykorzystuje aktywne i empatyczne słuchanie. Parafrazuje, zadaje pytania, jest uważna. Naprowadza osobę mówiącą na jej uczucia i potrzeby.
Wykorzystuje narzędzia związane z Porozumieniem bez przemocy, np. medytacja potrzeb. Następnie dwie osoby się wymieniają. Ta co słuchała, mówi. A ta co mówiła, słucha. Chodzi o wymianę, danie empatii, przyjrzenie się sobie. Podarowanie swojego czasu bez
oceniania, etykietowania, zawstydzania swoich uczuć. Wszystko w dobrej, empatycznej atmosferze.
Chcesz wziąć udział w dwójce empatycznej?
Jeżeli chcesz spróbować rozmowy w dwójce empatycznej, zgłoś się do nas. Na pewno znajdzie się termin dla Ciebie :).


Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Fundację Mama na Huśtawce, ul. Aniołowska 4, 95-100 Zgierz w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Państwa sprawy.

Adres Fundacji

ul. Aniołowska 4
95-100 Zgierz

Dane Fundacji Mama na Huśtawce

Numer rachunku bankowego Santander
Bank Polska S.A.
97 1090 2705 0000 0001 4823 9519
KRS 0000905896
NIP 7322203586